Potrzebujesz dodatkowych środków finansowych i rozważasz zaciągnięcie kredytu? Zapewne pierwsza oferta, która przychodzi Ci do głowy to kredyt gotówkowy. Banki mogą zaproponować Ci znacznie więcej, w tym kredyt odnawialny. Kiedy może okazać się on dobrą alternatywą dla standardowej pożyczki bankowej?

 

Kredyt gotówkowy a odnawialny to wybór, który pojawia się w momencie, gdy potrzebujesz pożyczki i prawdopodobnie nie wystarczy Ci jednorazowa wypłata środków. Ale nie tylko. Sprawdź, co warto wiedzieć o obu tych ofertach, czyli kredycie gotówkowym i kredycie odnawialnym.

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to rodzaj kredytu konsumenckiego, który możesz zaciągnąć w każdym banku. Charakteryzuje go dowolność co do jego wykorzystania. Co to oznacza? Środki z kredytu gotówkowego możesz przeznaczyć na dowolny cel, a co więcej, nie musisz go nawet ujawniać przy składaniu wniosku o kredyt. Możesz więc w ten sposób sfinansować remont, zakup auta, ale równie dobrze wydać wszystko na wakacje lub drobne przyjemności. To zależy tylko od Ciebie.

Zalety i wady kredytu gotówkowego

Pieniądze z kredytu gotówkowego wypłacane są w formie gotówki - do ręki lub też przelewem online. Jego przyznania wiąże się najczęściej z dość ograniczonymi procedurami. Bank oczywiście sprawdzi Twoją zdolność kredytową, lecz sam czas na wydanie decyzji wynosi najczęściej od kilku minut do kilku godzin. Wypłatę środków otrzymasz więc najpóźniej następnego dnia.

 

Zaletę kredytu gotówkowego stanowi też wysoka maksymalna kwota finansowania – niektóre banki są skłonne pożyczyć nawet 200 000 zł. Okres spłaty również może być długi. Zazwyczaj najdłuższy to 10 lat.

 

Nie ma jednak ofert bez wad. Jakie więc wady ma kredyt gotówkowy? Zaliczyć można do nich konieczność spełnienia wymaganych przez bank warunków, w tym przede wszystkim wykazanie zdolności kredytowej i brak możliwości posiadania negatywnej historii kredytowej. Dotyczy to jednak praktycznie każdego produktu bankowego. Ponadto, na rynku jest bardzo dużo ofert kredytów gotówkowych, dlatego niekiedy trudno się w nich odnaleźć. Z pomocą przychodzi jednak porównywarka kredytowa.

Co to jest kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny jest bezpośrednio związany z Twoim rachunkiem rozliczeniowo-oszczędnościowym. Warunkiem jego przyznania jest więc posiadanie konta w banku. Jak dokładnie działa kredyt odnawialny? Powiększa on saldo Twojego konta o dodatkową kwotę, którą przyzna Ci bank. Skorzystać możesz z niej, kiedy tylko zechcesz, o ile wykorzystasz najpierw własne środki zgromadzone na rachunku.

 

Jeśli więc bank przyzna Ci 2 tys. kredytu odnawialnego, a Ty na swoim koncie masz 3 tys, to łącznie masz do dyspozycji 5 tys. złotych. Najpierw jednak płatności będą ściągane z Twoich 3 tysięcy. Dopiero, gdy wydana zostanie cała kwota, zaczniesz wydawać pieniądze z kredytu odnawialnego. Co najważniejsze, dopiero wtedy bank zacznie naliczać odsetki. W miesiącach, w których nie skorzystasz z kredytu, odsetki w ogóle nie zostaną naliczone. Gdy spłacisz całą kwotę kredytu, automatycznie się on odnowi.

Zalety i wady kredytu odnawialnego

Kredyt odnawialny może stanowić bufor bezpieczeństwo. To dodatkowe środki, które zawsze są pod ręką, jeśli więc zajdzie taka potrzeba, to możesz z nich skorzystać bez konieczności wnioskowania o kolejny kredyt. Gdy nie wykorzystasz środków, to nic nie zapłacisz, co z pewnością jest dużą zaletą. Zazwyczaj takie kredyty przyznawane są na atrakcyjnych warunkach.

 

Czy kredyt odnawialny ma zatem jakieś wady? Na pewno zaliczyć można do nich trudny dostęp do tego rodzaju oferty. Aby otrzymać kredyt odnawialny, zwłaszcza na większą kwotę, trzeba wykazać dużą zdolność kredytową. Nie jest to raczej rozwiązanie dla osób, które zarabiają średnią krajową. Kredyt odnawialny a zdolność kredytowa to więc kwestia kluczowa.

 

Istotną kwestię stanowi też zależność między kredytem odnawialnym a komornikiem. Otóż pieniądze z Twojego limitu nie podlegają zajęciu egzekucyjnemu.

Czym się różni kredyt gotówkowy od kredytu odnawialnego?

Kredyt gotówkowy czy limit odnawialny? Aby móc odpowiedzieć na to pytanie, warto najpierw sprawdzić, co różni te dwie oferty.

 

Zarówno kredyt gotówkowy, jak i odnawialny, to kredyty, które możesz przeznaczyć na dowolny cel. Na tym jednak ich podobieństwo się kończy. W praktyce otrzymanie kredytu gotówkowego jest nieco prostsze, niż kredytu odnawialnego, szczególnie gdy wnioskujesz o niższą kwotę. Co więcej, uzyskanie kredytu odnawialnego na kilkanaście i więcej tysięcy może być problematyczne. Wiąże się bowiem z posiadaniem dużej zdolności kredytowej, a nie każdy klient spełni ten warunek.

 

Podstawowa różnica między kredytem gotówkowy, a kredytem odnawialnym, to fakt, że ten pierwszy otrzymujesz jednorazowo. Co to znaczy? Składasz wniosek o pożyczkę na konkretną kwotę i jeśli bank uzna, że Twoja zdolność kredytowa jest wystarczająca, to najpóźniej następnego dnia wypłaca Ci wszystkie środki, a Ty w zamian spłacasz co miesiąc wyznaczone raty kredytu. Jeśli od razu wydasz wszystkie pieniądze i nadal będziesz potrzebować kolejnych środków, to musisz złożyć wniosek o kolejny kredyt. Jego otrzymanie wcale nie będzie takie proste, ponieważ posiadane aktualnie zobowiązania wpływają na Twoją historię kredytową.

 

Kredyt odnawialny działa na innych zasadach. Przede wszystkim, aby w ogóle móc o niego wnioskować, musisz posiadać w danym banku konto. To więc duża różnica, ponieważ w przypadku kredytu gotówkowego ten wymóg rzadko kiedy się pojawia - możesz mieć konto w jednym banku, a kredyt w drugim. Co więcej, sama jego nazwa wskazuje na fakt, że kredyt ten się odnawia. Ponadto, jego spłata ma zupełnie inny charakter niż ratalna spłata kredytu gotówkowego. Nie ma tutaj harmonogramu spłaty zobowiązania, a każda wpłata na konto zmniejsza wykorzystany limit kredytowy, dzięki czemu bank nalicza odsetki wyłącznie od kwoty pozostałej do spłaty.

 

Istotna różnica to także dostęp do pożyczonych środków. Pieniądze z kredytu gotówkowego możesz wydać, kiedy chcesz, nawet gdy masz swoje oszczędności. Przy kredycie odnawialnym nie jest to możliwe. W pierwszej kolejności musisz wydać własne środki, aby móc korzystać z limitu przyznanego przez bank.

Kredyt gotówkowy czy odnawialny? Który wybrać?

Zastanawiasz się, co będzie lepsze: kredyt gotówkowy czy limit odnawialny? Nie ma jednej, dobrej odpowiedzi. Oba te produkty bankowe mają swoje zalety, jednak najczęściej wnioskuje się o nie z innych argumentów. Kredyt gotówkowy może pomóc w remoncie, zakupie sprzętu RTV, czy spełnieniu marzenia o dalekich wakacjach. Z kolei kredyt odnawialny jest przeznaczony dla osób, które chcą mieć bufor bezpieczeństwa w postaci dodatkowych środków bądź też, gdy zdarza im się wydawać więcej niż zarabiają i są w stanie tę różnicę spłacać z krótkim okresie.

 

Kredyt odnawialny czy gotówkowy? Zastanów się czego dokładnie potrzebujesz i znajdź ofertę, która odpowiada Twoim oczekiwaniom.