Każdy chciałby jeździć najnowszym modelem samochodu prosto z salonu, jednak nie każdego z nas na to stać. Wówczas pozostaje nam poszukać satysfakcjonującego modelu wśród samochodów używanych. Również w przypadku samochodu używanego możemy skorzystać z kredytu bankowego na jego zakup. Na co jednak musimy zwrócić szczególną uwagę?

Różnorodność kredytów na rynku.

Szczegółowy rekonesans wśród ofert kredytowych pozwoli nam na wybranie najtrafniejszej oferty. Warto na początek skorzystać z kredytowych porównywarek internetowych, które wstępnie pokarzą nam z jakim bankiem możemy rozpocząć formalności. Najważniejszym wyznacznikiem na który należy zwrócić uwagę jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, w skrócie RRSO. Daje nam ona informację jaki jest w rzeczywistości całkowity koszt kredytu, ponieważ uwzględnione są w niej: oprocentowanie nominalne, prowizja pobierana przez bank, ubezpieczenie kredytu, jak również wszelkie opłaty za dodatkowe usługi banku. Niektóre banki wymagają również wpłaty własnej, ponieważ nie chcą w całości finansować używanego samochodu. To może być dużą przeszkodą dla potencjalnego kredytobiorcy. Jednak jeszcze nic straconego. Jeśli nie uda się uzyskać kredytu samochodowego, możemy starać się o kredyt gotówkowy. Co prawda jest on wyżej oprocentowany, ale bank nie wnika na co przeznaczyliśmy pieniądze i to my od razu jesteśmy prawowitymi właścicielami nowego nabytku (w przypadku kredytu samochodowego bank jest współwłaścicielem).

Zabezpieczenie samochodu w kredycie.

Najczęstszym zabezpieczeniem kredytu jaki stosują banki jest przewłaszczenie samochodu. Wówczas to bank jest właścicielem pojazdu a kredytobiorca może z niego korzystać na zasadach uwzględnionych w umowie, do momentu, aż kredyt zostanie całkowicie spłacony. Często stosowanym zabezpieczeniem jest także zastaw rejestrowy. Polega on na tym, że samochód zostaje wpisany do rejestru zastawów, który prowadzi Sąd Rejonowy. Informacja o wpisie jest także uwzględniana w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli kredytobiorca nie wywiąże się ze spłaty kredytu, wówczas samochód zostaje własnością banku. Również depozyt karty pojazdu jest formą zabezpieczenia kredytu. Karta pozostanie zdeponowana w banku do momentu spłaty kredytu. Powszechnie stosowanym zabezpieczeniem jest także cesja polisy AC. Jeśli samochód ulegnie uszkodzeniu albo zostanie skradziony wówczas ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie na rzecz banku a pieniądze z polisy będą mogły pokryć kwotę zaległego kredytu.