Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytania o opłacalność kredytu hipotecznego. Niewątpliwie jest to kredyt dość drogi, ale z drugiej strony, jest to jedyne wyjście na zakup własnego mieszkania albo domu. Zanim więc zdecydujemy się na kredyt, zapoznajmy się dokładnie z ofertą kilku banków, aby wybrać najlepszą opcję.

Konieczny wkład własny.

Od 2017 roku o 5% w stosunku do lat ubiegłych, wzrosła wysokość wkładu własnego wymaganego przez banki. Aby ubiegać się o kredyt należy posiadać 20% ceny nieruchomości na poczet wkładu własnego. Z tego powodu kredyt hipoteczny stał się produktem trudniej dostępnym. Nie każdy posiada oszczędności, które może poświęcić na wkład własny. Również zarobki przeciętnego Polaka są średnie, tak więc ci którzy decydują się na kredyt wybierają zazwyczaj zakup małego mieszkania, byle tylko być na swoim.

3 rady na mądry kredyt.

Przed ostateczną decyzją o zaciągnięciu kredytu hipotecznego warto wziąć pod uwagę rady, które w późniejszym czasie pozwolą na łatwiejszą spłatę kredytu. Po pierwsze, rata kredytowa nie powinna być wyższa niż 30 procent miesięcznych dochodów netto, czyli "na rękę". Większa rata może być dla nas zbyt dużym comiesięcznym obciążeniem. Po drugie, wysokość wkładu własnego. Banki wymagają 20 % wartości nieruchomości, jednak im wyższy wkład własny, tym kredyt do spłacenia będzie mniejszy. Wyższy wkład własny zaowocuje mniejszą ratą do spłacania i niższą marżą w banku. Po trzecie, najlepiej brać kredyt hipoteczny na okres nie dłuższy niż 20 lat. Co prawda rata jest wtedy nieco wyższa, ale naliczone odsetki będą niższe.

Zanim zdecydujemy się na kredyt.

Przed wyborem kredytu hipotecznego w konkretnym banku, koniecznie musimy zapoznać się z ofertami z kilku instytucji. Pierwsza ważna decyzja, którą musimy podjąć, to w jakiej walucie i w jakiej wysokości chcemy wziąć kredyt. Te czynniki wpływają na wysokość marży nakładanej przez bank. Drugim ważnym elementem jest okres na jaki chcemy zawrzeć kredyt. Pamiętajmy, że im wyższy kredyt, tym wyższe koszty jego obsługi. Konkretny pogląd na wysokość rat kredytu da nam symulacja, która przygotuje bank. Wówczas łatwiej będzie nam ocenić czy stać nas na kredyt, bo kredyt wbrew pozorom, nie jest dla wszystkich.