Rok 2016 przynosi wiele zmian dotyczących całego sektora finansowego. Już od stycznia modyfikacje dotkną zarówno banki jak i usługobiorców. Aby przygotować się na nadchodzące reformy przeczytaj nasz przewodnik. Dzięki temu dowiesz się czy planowane zmiany dotkną także Ciebie i co zrobić aby odpowiednio zarządzać swoimi finansami w najbliższym czasie.

Trudniej o kredyt hipoteczny?

Z nowym rokiem zwiększone zostały wymagania dotyczące wkładu własnego wymaganego w przypadku kredytów hipotecznych. Już od 1 stycznia wszyscy wnioskujący o zadłużenie tego typu muszą wykazać się wkładem własnym o wysokości aż 15,00% wartości nieruchomości. W roku 2015 kwota ta wynosiła tylko 10,00%.

Dobrą informacją może jednak być fakt, że Klienci posiadający 10,00% wkład własny mogą pozostałe 5,00% ubezpieczyć. Wiąże się to jednak z dodatkowymi opłatami, eksperci jednak zapewniają, że nie jest to wydatek, który zmieniłby diametralnie wysokość rat.

Droższe zadłużenia

Choć stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego wciąż są rekordowo niskie, analitycy spodziewają się podwyższenia całkowitych kosztów kredytów i pożyczek. Ponadto wyższe oprocentowanie nominalne jest już tylko kwestią czasu. Konieczne będzie bowiem dostosowanie referencyjnej stopy procentowej NBP. Kredytobiorcy muszą się także przygotować na wyższe opłaty przygotowawcze i prowizje. Banki z całą pewnością będą starały się w ten sposób zmniejszyć swoje straty.

Podatek od aktywów i Frankowicze

W tym roku instytucje finansowe są narażone na dodatkowe koszta. Już od dłuższego czasu mówi się o stratach jakie spowoduje pomoc Frankowiczom. Choć nie ustalono jeszcze ostatecznego rozwiązania, prawdopodobnie to właśnie instytucje będą zmuszone przejąć część kosztów z tym związanych.

Istotniejsze może okazać się wprowadzenie już od lutego podatku od aktywów. Tak duża strata może doprowadzić do zmian w tabeli opłat wszystkich usług dostępnych w bankach. Już teraz pojawiają się informacje o podwyższeniu prowizji i opłat przygotowawczych kredytów.

Czy oznacza to, że trudniej będzie o usługi sprzyjające portfelowi Klienta? Biorąc pod uwagę, że banki muszą starać się o zachowanie swoich pozycji na rynku i ogromną konkurencję wśród produktów finansowych, usługobiorcy nie mają powodu do obaw.

Gdzie najniżej oprocentowany kredyt gotówkowy?

Brakuje Ci pieniędzy i chcesz wykorzystać ostatnią szansę na zdobycie gotówki podpisując atrakcyjną umowę? Ranking kredytów gotówkowych pomoże Ci podjąć decyzję dotyczącą zobowiązania. Sprawdzając oferty banków skupiaj się nie tylko na oprocentowaniu pożyczki ale na całkowitym koszcie czyli rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania. Ranking opublikowany na naszej stronie pozwoli Ci w ciągu zaledwie kilku minut zebrać informacje potrzebne do tego by jednoznacznie określić jakie zadłużenie będzie najkorzystniejsze w Twojej sytuacji. Dodatkowo możesz wypełnić darmowy wniosek dzięki któremu unikniesz wielu formalności i szybko skontaktujesz się z pracownikami wybranych banków.

Wśród najlepszych kredytów możemy obecnie wyróżnić m.in. kredyt gotówkowy BGŻ BNP Paribas, Eurobanku oraz Alior Banku.

Sprawdź za darmo kredyt w BGŻ BNP