Posiadasz kredyt ale najbliższy okres będzie dla Ciebie trudniejszy i szukasz możliwości ograniczenia tymczasowo swoich wydatków związanych z zadłużeniem? Część kredytów na rynku umożliwia w bardzo atrakcyjny sposób wykorzystanie wakacji kredytowych. Warto zatem skorzystać z takiej możliwości.

Najczęściej to okres urlopów oznacza większą ilość wydatków, a co się z tym wiąże konieczność lepszej organizacji domowego budżetu by nie wpaść w kłopoty finansowe. Jeżeli posiadasz kredyt ale masz szansę by wykorzystać przerwę w spłacie, która pozwoli Ci na realizację bieżących wydatków bez konieczności zaciągania nowego zadłużenia nie zastanawiaj się nawet czy to korzystne. Co warto wiedzieć o wakacjach kredytowych? Czy masz możliwość w inny sposób ograniczyć swoje wydatki kredytowe? W tym artykule dowiesz się więcej o najczęściej zadawanych pytaniach podczas nadchodzących wakacji.

Czy przerwa w spłacaniu raty jest płatna?

Wakacje kredytowe są niestety rzadko spotykaną opcją udostępnianą przez banki. Zdecydowana większość instytucji nie gwarantuje przy podpisywaniu umowy szansy na odroczenie spłaty lub tymczasowej przerwy w miesięcznych ratach. Aktualnie najbardziej rozpoznawanym bankiem, z tak elastycznymi warunkami jest Eurobank. Zarówno w przypadku kredytu gotówkowego o wyższej kwocie (Kredyt z premią roczną), jak i oferty promocyjnej (Wypożyczka) dostępna jest miesięczna przerwa w spłacie kredyt. Usługa ta dostępna jest już w ciągu 6 miesięcy od podpisania dokumentów i regularnej spłaty zobowiązania.

Eurobank wymaga od Klienta, który chce skorzystać z wakacji kredytowych opłaty o wysokości 9,00 złotych oraz złożenia odpowiedniego wniosku w banku. Formalności z tym związane są ograniczone do minimum, a dosłownie symboliczny koszt pokrywa proces związany z włączeniem usługi. Kredytobiorca nie musi martwić się wyższymi opłatami po powrocie do standardowego spłacania raty. To bardzo wygodne rozwiązanie, z którego można skorzystać w nagłej potrzebie lub w przypadku bardzo trudnego pod względem finansowym okresu.

Co zrobić w przypadku gdy umowa nie gwarantuje przerwy w spłacie?

Posiadasz lub planujesz zaciągnąć kredyt w banku, który nie przewiduje możliwości skorzystania z wakacji kredytowych? Nie oznacza to, że mając problemy finansowe nie masz szansy na takie udogodnienie. Jeżeli Twoja sytuacja aktualnie wymaga interwencji z powodu nagłych wydatków, zgłoś się do banku z taką informacją i poproś o możliwość przesunięcia raty. Bardzo prawdopodobne, że bank zdecyduje się wyjść z taka pomocą, nawet jeżeli wcześniej jej nie oferował. Istotne jest jednak to by zgłosić się w tej sprawie jeszcze zanim będziesz mieć problemy z budżetem, a spłata rat kredytu będzie w Twoim przypadku bez zarzutu. Instytucja znacznie chętniej zaufa kredytobiorcy, który do tej pory wywiązywał się z zawartej umowy. Warto także pamiętać, że bank nie ma żadnego interesu w tym by utrudnić spłatę kredytu swoim Klientom.

Gdy Twoje problemy finansowe są większe i potrzebujesz więcej czasu by uporać się z trudnościami w spłacie, wakacje kredytowe okażą się niewielką pomocą. Być może to czas by rozważyć konsolidację zobowiązania, co oznacza wydłużenie okresu spłaty i zmniejszenie miesięcznych rat.

Kredyt gotówkowy a konsolidacja?

Coraz więcej banków oferując zadłużenie na dowolny cel zaznacza, że kredyt można wykorzystać do spłaty wcześniejszych zobowiązań finansowych. Jedną z najatrakcyjniejszych propozycji tego typu jest kredyt w Alior Banku. Przeznaczając minimum 50% kredytu na spłatę innej pożyczki bank zapewnia niższe oprocentowanie co pozwala na uzyskanie znacznie korzystniejszych warunków umowy. Kredyt gotówkowy pełniący rolę kredytu konsolidacyjnego ma także ogromny atut jakim jest możliwość zdobycie dodatkowych pieniędzy, które są w danej chwili potrzebne usługobiorcy.