Kredyt odnawialny może być świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą mieć stały dostęp do dodatkowych pieniędzy. Zanim jednak zdecydujesz się na takie zobowiązanie musisz poznać wszystkie jego zalety oraz wady, które mogą mieć duży wpływ na Twoje finanse. Każda decyzja dotycząca zadłużenia powinna być podjęta świadomie i nie powodować kolejnych problemów. Dlatego skorzystaj z pomocy specjalistów, którzy pomogą Ci rozwiązać trudności. Pamiętaj, że wszystkie porady umieszczone na naszej stronie są darmowe. W tym artykule dowiesz się więcej o kredytach odnawialnych i mamy nadzieję, że pomoże Ci to lepiej zarządzać swoimi finansami i wybierać najkorzystniejsze rozwiązania w sytuacji gdy będziesz potrzebować dodatkowej gotówki.

Jak działa kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny to dodatkowe środki dostępne do przypisanego konta Klienta, który podpisze umowę kredytową. Usługobiorca ma ustalony limit debetu z jakiego może skorzystać miesięczne. Bank pobiera opłatę wyłącznie za środki które zostaną wykorzystane, zgodnie z potrzebami usługobiorcy. Oprocentowanie kredytu jest korzystne, choć należy pilnować terminu spłaty by nie martwić się odsetkami, które po wyznaczonym terminie są znacznie wyższe.

Limit kredytu odnawialnego ustalany jest indywidualnie do zdolności kredytowej pożyczkobiorcy. Bank może jednak ograniczyć formalności ze względu na prowadzenie konta osobistego Klienta, co jednocześnie umożliwia łatwy dostęp do danych o regularności przelewów na konto ich wysokości oraz standardowych miesięcznych wydatkach usługobiorcy.

Zalety kredytu odnawialnego

Łatwy dostęp do pieniędzy w każdej sytuacji, która będzie wymagała od Ciebie dodatkowej gotówki, a także szybkie przyznanie kredytu w banku to największe plusy oferty. Jeżeli nie masz zaplanowanych dużych wydatków, a chcesz z pomocą kredytu odnawialnego finansować tylko drobne opłaty z pewnością będziesz zadowolony. Kredyt tego typu sprawdzi się także w kryzysowej sytuacji, gdy pieniądze będą potrzebne od zaraz, a Ty nie chcesz czekać przez kilka dni na wypełnienie dokumentów i na decyzję banku w sprawie zadłużenia.

Wady kredytu odnawialnego

Największym minusem tego zadłużenia jest niewielka kwota jaką możesz wykorzystać w ramach kredytu. W przypadku większych potrzeb finansowych może okazać się, że potrzebujesz skorzystać z innego wsparcia np. pod postacią kredytu gotówkowego. Kolejny minus wiąże się chęcią podjęcia innego zobowiązania. Bank przed wydaniem zgody kredytowej sprawdzi Twoją zdolność kredytową, która będzie obniżona z powodu kredytu odnawialnego, nawet jeżeli nie będziesz z niego aktualnie korzystać. Jeżeli będziesz ubiegać się o pożyczkę o wysokiej wartości, warto wcześniej zastanowić się nad spłaceniem całego zadłużenia i zrezygnowanie z kredytu odnawialnego. Zyskasz pozytywny wpis do swojej historii kredytowej, jednocześnie nie obciążając budżetu dodatkowym zobowiązaniem.

Zanim podpiszesz umowę

Przeczytaj dokładnie warunki umowy i nie obawiaj się zadawać pytania, które rozwieją Twoje wątpliwości. Większa wiedza o produktach finansowych pozwoli Ci podjąć najlepszą decyzję, nie wpływającą negatywnie na Twój domowy budżet.