Zastanawiasz się nad podpisaniem umowy kredytowej i skorzystaniem z dodatkowej gotówki, której Ci brakuje? W tym artykule podpowiemy, kto może liczyć na zgodę kredytową i co zwiększa szansę na szybką wypłatę pieniędzy.

Kredyt gotówkowy z założenia ma szybko pomóc kredytobiorcy, który chce uzyskać środki na całkowicie dowolny cel. Bez poręczenia, bez zabezpieczenia kredytu, bez zbędnych formalności, które mogłyby wydłużyć termin podpisania umowy.

Czego od kredytobiorcy wymaga bank?

Kredyt gotówkowy jest łatwo dostępny i nie wymaga wielogodzinnych wizyt w bankach, by móc cieszyć się dodatkową gotówką na swoim koncie nawet w ciągu jednego dnia. Trzeba jednak pamiętać, że usługa nie jest skierowana do wszystkich zainteresowanych. Bank wydając zgodę kredytową, stara się dokładnie sprawdzić swoich Klientów, jednocześnie zmniejszając ryzyko finansowe.

Jakie warunki musi spełnić kredytobiorca, by mieć pewność, że złożony wniosek o kredyt przyniesie pozytywną decyzję banku?

Klient ubiegający się o zobowiązanie finansowe musi wykazać odpowiednio wysoką zdolność kredytową, która ustalana jest na podstawie miesięcznych zarobków, jakie kredytobiorca może zaświadczyć. Pod tym względem wymagane jest dostarczenie zaświadczenia od pracodawcy o formie zatrudnienia oraz wysokości pensji. Część banków przyjmuje, w ramach zaświadczenia, osobistego oświadczenia o dochodach lub wyciągu z rachunku bankowego. Na tej podstawie ustala się maksymalną kwotę kredytu, jaka może zostać udzielona kredytobiorcy.

Warunkiem, który także ma ogromny wpływ na decyzję banku, jest historia kredytowa usługobiorcy. Osoby, których wcześniejsze zadłużenia nie zostały spłacone lub borykały się z poważnymi problemami w trakcie okresu kredytowania mogą nie uzyskać dostępu do nowych środków finansowych.

Wciąż wiele kredytów gotówkowych związanych jest z koniecznością prowadzenia w danym banku rachunku rozliczeniowego. Dlatego, zanim wypełnisz wniosek o kredyt, upewnij się, czy nie musisz skorzystać z innych usług, oferowanych przez konkretną instytucję.

Dokładnie zapoznaj się z umową kredytową

Nie podpisuj dokumentów bez wcześniejszego zapoznania się z ich treścią. Wiele osób, chcąc przyspieszyć zdobycie gotówki, nie czyta umowy kredytowej, a w trakcie spłaty kredytu są zaskoczeni dodatkowymi opłatami i warunkami, które mają duży wpływ na całe zobowiązanie.

Pamiętaj, że składając podpis na umowie, zgadzasz się z jej warunkami i zobowiązujesz przestrzegać wszystkich wytycznych. Lepiej jest dobrze zapoznać się z wszystkimi, nawet najbardziej niepozornymi warunkami i móc przygotować się do okresu kredytowania, zgodnego z wyznaczonym harmonogramem.

Jakieś podpunkty w umowie są dla Ciebie problematyczne lub niezrozumiałe? Nie wahaj się zadawać pytań konsultantowi banku. Jego obowiązkiem jest przedstawienie Ci całej umowy i możliwie jak najdokładniejsze zaprezentowanie wszystkich jej punktów.

Przeczytaj umowę nawet kilka razy, by mieć pewność, że wybrana usługa jest dokładnie tym, czego oczekujesz od banku.